Yaşamın en önemli alanlarından biri olan kariyer, ne kadar mutlu ve başarılı olduğumuzu belirleyen temel unsurlardandır. İş yaşamındaki mutsuzluk, önce kariyer olmakla birlikte, beraberinde tüm hayatı olumsuz bir şekilde etkiler. İnsanın kendini bilmesi, tanıması, kariyerini gözden geçirerek nasıl bir kariyer planı çizeceğine karar vermesi ise bir çok zaman yaşamı zorlaştırıcı bir etken olmuştur. Koçluk bu noktada çok işe yarayan bir araçtır. İş yaşamına doğru ve uygun bir şekilde yön vermenin en kolay yollarından birisi, bir kariyer koçu ile çalışmaktır. Kariyer koçu dikkatlice dinleyerek, güçlü sorular sorar ve bu durum kişinin kariyeri ile ilgili önemli farkındalık ve iç görü edinmesini sağlar.

Kişinin kendisine dair farkındalık oluşturması öz yeterlik konusuna da temas eder ve alacağı kararların daha sağlıklı, bilinçli ve kişinin durumuna uygun olmasını sağlar. Mevcut kariyere devam durumunda iş yaşamında daha mutlu, üretken ve etkin olması hedeflenir. Kariyer koçluğu sayesinde iş hayatınızda ne yapmak, nasıl yapmak ve ne zaman yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Güçlü yönlerinin ve yetkinliklerinin farkına varan kişiler daha kolay harekete geçerler ve istediği sonuçları alana kadar vazgeçmezler.

Kariyer koçu bu yolda dinleyen, soran ve kişinin aradığı cevapları bulmasını sağlayan yol arkadaşıdır.

Eğer iş hayatına yeni girdiniz ve bu işin sizin için uygun olduğundan emin olamıyorsanız, farklı bir pozisyon, şirket veya kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız ya da işini, şirketini seven ama bir değişime, gelişime ihtiyaç duyuyorsanız, kariyer koçluğu tam size göre.