Girişimci olmak içinde bir çok zorlukları barındırır. Yeni bir fikir ortaya atmak ve bunu hayata geçirmeye çalışmak sanıldığından çok daha fazla çaba gerektirir. Özellikle zamana karşı ve kısıtlı bütçelerle çalışılan projeler, girişimcinin bazen kendi sesini duymasını engellediği gibi önceden belirlediği hedefleri konusunda bile şüpheye düşmesine neden olabilir.

Koçluk bu noktada girişimciye bir çok açıdan destek sağlar. En önemlisi, sanki zihninin içinde düğüm olmuş bir ip varmışcasına; kendisiyle, projesiyle ve tüm paydaşlarıyla olan konuları masaya yatırıp çözümlemesini yardımcı olur. Ulaşılabilir hayaller kurarak fikir geliştirmek, gerçekleşmesi için kaynaklarını harekete geçirebilmek ve bunun için de güçlü yönleri, yetkinlikleri belirlemek girişimci koçluğunun temel konularıdır.

Harekete geçme aşamasında da yanınızda yer alan ve sizi cesaretlendiren koçunuz tüm süreç boyunca size eşlik ederek attığınız adımların istediğiniz sonuca hizmet edip etmediğinin sağlamasını yapar. Engelleri ve fırsatları tespit ederek üzerine çalışmak ise önce avantaja sonra da performansa dönüşerek girişimcinin hedeflerine ulaşması sağlar.